Gotowanie warzyw niszczy witaminy? Nie zawsze

Posted by

Czy za każdym razem, kiedy gotujesz warzywa na obiad pozbywasz się zawartych w nich witamin? Nie zawsze. Wszystko zależy od tego, na jakie warzywa się zdecydujesz i jaki sposób ich przyrządzenia wybierzesz.

Okazuje się bowiem, że zasada „surowe najzdrowsze” dotyczy wyłącznie niektórych składników pokarmowych i tylko niektóre z warzyw oraz owoców narażone są na utratę wartości odżywczych pod wpływem wysokiej temperatury. Przykład? Proszę bardzo. Surowe warzywa i owoce są najczęściej źródłem dużej ilości beta karotenu. Ten wartościowy dla organizmu okazuje się wyłącznie w surowej postaci. Sprawa jednak ma się inaczej choćby w przypadku… pomidorów. Obecny w nich likopen największe stężenie prezentuje nie w wersji surowej, a w różnego rodzaju przetworach, przecierach, sosach i sokach. Uwalniany jest bowiem głównie w trakcie smażenia i gotowania.

Witaminy vs wysoka temperatura

Witaminy i substancje rozpuszczane w wodzie są narażone w największym stopniu na utratę wartości pod wpływem wysokiej temperatury. Na myśli mamy tutaj głównie witaminę C oraz witaminy z grupy B. Wysoką odpornością za to cechują się te, które rozpuszczane są w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E i K.

Witamina C. Nie dla niej obróbka termiczna

Jeśli lubisz wszystko, co bogate w witaminę C, powinieneś wiedzieć, że jej wszelka obróbka termiczna szkodzi najbardziej. Podczas gotowania i przechowywania w lodówce straty jej wartości odżywczych mogą sięgnąć aż 80%! Witamina C w postaci roślin liściastych grozi utratą 70%, a w postaci korzeni 40%.

Czy wiesz, że…?

Szkodliwa dla witaminy C jest nie tylko drastyczna zmiana temperatury, ale również rozdrabnianie. Pokrojone ogórki pozbawione są 30% witaminowej wartości w porównaniu do ogórka całego.

Witaminy z grupy B. Nie radzą sobie lepiej

Okazuje się, że równie podatne są witaminy z grupy B. I jak B12 radzi sobie stosunkowo dobrze, bo podczas gotowania i smażenia traci około 10% swojej wartości, tak B1, B2 i B6 może stracić aż 70%. Najwięcej, kiedy obecne są w mięsie, zbożu i rybach.

Jak przyrządzać, żeby nie tracić witamin?

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Istnieją sposoby, dzięki którym można ochronić warzywne i owocowe witaminy przed wyginięciem. Oto kilka sprawdzonych porad.

  • Gotuj na parze – w ten sposób warzywa, mięso i ryby nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą i straty witamin są zdecydowanie mniejsze.
  • Gotuj tak długo, jak musisz.
  • Używaj tyle wody, ile jest konieczne.
  • Nie doprowadzaj do rozgotowania.
  • Soki z mięsa wykorzystaj do zrobienia sosu.
  • Warzywa gotuj w całości.
  • Warzywa i owoce jedz ze skórką.
  • Jedz zaraz po przygotowaniu.

Jeszcze jedno. Nie wierz w mit, mówiący o tym, że przyrządzanie potraw w kuchence mikrofalowej wpływa niekorzystnie na zawarte w nich witaminy. Badania amerykańskich naukowców z 2007 r. wskazują, że warzywa poddane zwykłemu, jak i parowemu gotowaniu tracą do 34% swoich wartości odżywczych, a te, przygotowane w mikrofali zaledwie 10%.

Jaki wniosek?

Nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego sposoby przyrządzania potraw, a raczej z nimi eksperymentować. Spożywać owoce i warzywa w jak największej ilości i w jak najbardziej różnorodnej formie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.